Do řeky Kamenice na Děčínsku dnes vypustili 9000 malých lososů

Pracovníci národního parku České Švýcarsko a několik desítek dobrovolníků vypustili dnes v Jetřichovicích na Děčínsku do řeky Kamenice 9000 malých lososů. Pravidelná akce se uskutečnila v rámci projektu návratu lososa obecného do českých řek. ČTK to řekl mluvčí národního parku Tomáš Salov.  

Projekt na obnovu lososí populace začal na konci 90. let. Jeho cílem je trvalý návrat tohoto druhu do českých vod, kde byl losos kdysi běžnou rybou. "Program by měl pokračovat do té doby, než se lososi u nás obejdou bez lidské pomoci při jejich reprodukci," uvedl Salov. Podle něho je to však otázka dalších minimálně několika desítek let.
 
Na znovuvzkříšení lososů v Česku se podílejí i dobrovolníci prostřednictvím dárcovských SMS zpráv. Za odměnu si potom mohou sami lososy do řeky vypustit. Tradičně tak činí studenti Střední lesnické školy ve Šluknově, letos se k nim přidali i žáci základní školy ze středočeských Sedlčan, kteří se na podporu lososů ve třídě složili.
 
Z 30 korun ceny dárcovské zprávy jde 28,50 Kč na projekt. "Dárci každoročně zaplatí zhruba třetinu nákladů na návrat lososů," řekl Salov. Letos vybrané peníze však zůstanou ušetřeny na příští rok, protože projekt byl kompletně hrazen z operačního programu životního prostředí.
 
Lososy nasazuje správa národního parku ve spolupráci s Českým rybářským svazem do Kamenice každoročně. Na jaře se vypouští přibližně 80.000 kusů plůdku, na podzim potom zhruba půlroční rybky velké téměř deset centimetrů. Těch bylo dnes do Kamenice nasazeno 7000, zbývající 2000 byly o trochu starší kusy měřící přibližně 15 centimetrů. "Čím vyspělejší ryby vypustíme, tím větší mají šanci na přežití," řekl Salov. Spousta malých lososů se totiž stane potravou například pstruhů.
 
Lososi, kteří mají štěstí, prožijí prvních několik let v Kamenici a jako dospělé je čeká dlouhá cesta Labem do moře. Rozmnožit se připlují opět na sever Čech, na místa, kde rostli. Prvního lososa, který se do Kamenice vrátil, rybáři pozorovali v roce 2002. V posledních letech je především na německé straně hranice registrováno několik desítek lososů, kteří se vrátili. Rekordní kus měřící 112 centimetrů byl ale nalezen loni u Hřenska. Vyčerpáním po náročné plavbě ale uhynul. Evropští lososi ale na rozdíl od svých aljašských kolegů mohou cyklus své cesty do moře a zpět několikrát opakovat.
 
Lososi vysazovaní do Kamenice pocházejí z genetického materiálu ze Švédska. Převáží se do německého Langburkersdorfu, kde se lososi líhnou. Plůdek potom putuje i do Českého Švýcarska. U půlroční násady platí správa národního parku přibližně 20 korun za kus. I proto by ráda zřídila vlastní líheň. "Ušetřili bychom a zároveň bychom získali téměř neomezené množství lososího potěru," uvedl Salov.
 
Vybudování umělé líhně s náročnou technologií podle něj přijde na více než deset milionů korun. Bez dotace se proto její pořízení neobejde. "Jednáme s ministerstvem životního prostředí a čekáme na vhodnou dotační výzvu. Uvidíme příští rok," řekl ředitel národního parku Pavel Benda.
 
Na jaře České Švýcarsko navštívil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO 2011), který do Kamenice symbolicky vypustil 200 malých lososů. "Budeme hledat vhodný operační program na zřízení líhně," řekl tehdy.
 
zdroj: ČTK