Navrátil členy monitorovacího výboru informoval o tom, že vyčerpat 3,1 miliardy Kč určených v programu pro letošní rok je velmi rizikové. "Riziko je skutečně značné a je dáno především tím, že operační program je už více než rok pozastaven, nečerpá se a vzhledem k času, kdy by se to muselo dočerpat - do roku 2015 - je vysoká pravděpodobnost, že se to nestihne," řekl Navrátil.
Česká republika ale podle něj usiluje o rozvolnění pravidel pro dočerpávání dotací. "Snaha je, aby se mohlo čerpat ještě v roce 2016," uvedl. Pokud by se toho podařilo docílit, ROP SZ by byl schopen vyčerpat i letošní 3,1 miliardy Kč.
"Tady se musíte postavit před velmi obtížné rozhodnutí. Buď budete riskovat a držet ty peníze tady v Karlovarském a Ústeckém kraji. S tím, že když vám nevyjde to rozvolnění pravidla, tak pravděpodobně o část z nich přijdete a vrátí se do Bruselu," předestřel Navrátil. Kdyby se výbor rozhodl pustit 3,1 miliardy do jiných operačních programů, bylo by jisté, že se vyčerpají v rámci České republiky. "Ale kdyby to potom vyšlo a vyčerpalo se to do roku 2016, zase byste o ně připravili toto území," dodal.
Od zástupců Evropské komise podle Navrátila zaznělo, že je malá pravděpodobnost, že by bez podpory monitorovacího výboru byly peníze do jiných operačních programů převedeny.
Vyplácení dotací z ROP SZ je zastavené. Obnovení programu závisí na dohodě o zaplacení zhruba 2,6 miliardy korun, které EK požaduje do ROP SZ vrátit kvůli pochybením v dotovaných projektech. O tom, kdo za chyby nese zodpovědnost a kdo by měl platit, se přou kraje s ministerstvem financí.
zdroj: ČTK